Ostrov Žižanj (Chorvatsko, Severní Dalmácie)

Chorvatský ostrov Žižanj patří k těm nejmenším obydleným ostrovům v celém Jadranu. Jeho rozloha je skoro 1 km² a délka pobřeží činí 5 km. Žižanj leží před břehy ostrova Pašman v severní Dalmácii, 30 minut cesty trajektem od města Biograd. Dalším nejbližším ostrovem je ostrůvek Gangaro, který je stejně malý jako Žižanj.
Na ostrově nefunguje žádná automobilová doprava. Kdo přicestuje autem, má možnost nechat jej zaparkované na hlídaném parkovišti v Biogradu a pokračovat dále bez hluku automotoru směrem ke svému rekreačnímu domu či apartmánu na Žižanj.
Na ostrově Žižanj neexistují žádné souvislé osady, za to však je zde spousta krásných samostatně stojících rybářských chat a rekreačních domů k pronájmu. Obchody, restaurace a hospůdky naleznete na sousedním ostrově Pašman, na který se člověk dostane během několika málo minut jízdy motorovým člunem. Pašman leží cca. 300 metrů severně od Žižanje, oddělen kanálem. Proto je pravidlem, že ke každému rekreačnímu domu a apartmánu Žižanj patří vlastní malý člun. Díky tomu mohou návštěvníci podnikat také výlety na západní pobřeží Pašmanu ukrývající mnoho pěkných zátok, které jsou jinak kvůli strmým břehům těžko dostupné.
V okolí ostrova žijí také delfíni, které je možné dobře pozorovat. Rozhodnete-li se navštívit tento malý, ale přesto slibný ostrov, budete se svou dovolenou jistě spokojeni!

Mapa Ostrov Žižanj