Ostrov Iž (Chorvatsko, Severní Dalmácie)

Ostrov Iž Ostrov Iž (rozloha 17,6 km²) leží v zadarském souostroví a patřící k Severodalmatským ostrovům. Ostrov Iž leží mezi ostrovy Dugi otok a Ugljan. Mezi Ugljanem a Ižem je Střední průliv (Srednji kanal), mezi Ižem a ostrovem Dugi otok Ižský průliv (Iški kanal).
Ostrov Iž je pouhých 12,5 kilometru dlouhý a 2,5 kilometru široký a leží necelé dvě hodiny plavby trajektem ze Zadaru. Kdysi tu žilo přes tisíc rodin, lidé se živili rybolovem, sběrem oliv a prodejem keramiky. Dnes tu nezůstalo víc než sto stálých obyvatel. Hodně slov a zdejších jmen pochází z italštiny. Ostrov Iž o prázdninách ožívá nezvykle bohatým kulturním ruchem. Výtvarník Predrag Petrovič Lopižar jako jediný vyrábí zvláštní červenou keramiku, kterou drtí do glazury a přidává červený křemen. Hliněné nádoby se posléze nepálí v pecích, ale na otevřeném ohni. Do druhé světové války bylo ve Velkém Iži osmdesát řemeslnických rodin, které měli monopol na prodej keramiky po celém Jadranu od Triestu až po Albánii. Dnes tradiční ižskou keramiku vyrábí se svou manželkou jen on sám.
Ostrov Iž oceňují hlavně jachtaři pro jeho blízkost ke Kornatským ostrovům. Na Iži (Iž Veli) je také dobře vybavená marina - jachtařský přístav. Duši ostrova Iž vystihují slova místního spisovatele a básníka Slavko Govorčina - ,,Z ostrova můžeš odejít, ale nemůžeš na něj nikdy zapomenout," jak se říká v povídce Sníh na Iži.

Mapa Ostrov Iž