Vranské jezero (Chorvatsko, Severní Dalmácie)

Vranské jezero

Park přírody Vranské jezero je svou rozlohou 30 km² největším přírodním a sladkovodním jezerem v Chorvatsku. Vzniklo zaplavením krasového pole podzemními vodami. Vranské jezero je příkladem kryptodeprese, neboť hladina jezera je nad hladinou moře a dno pod jeho hladinou.

Jezero je odděleno od moře úzkým vyvýšeným pruhem pevniny - šíjí o šířce 13 km. S mořem je spojeno asi 800 metrů dlouhým průplavem Prosika, část vod odtéká i přírodními podzemními cestami do Pirovackého zálivu (Pirovački zaljev).

Vranské jezero je hluboké 2 až 6 metrů, 14 km dlouhé a v průměru asi 2 km široké. Rozkládá se při jadranské magistrále zhruba na půli cesty mezi historickými městy Zadar a Šibenik.

Nejvhodnější přístup do jezera je z letoviska Pakoštane nebo z městečka Vrana ve vnitrozemí. Poblíž leží také oblíbené letovisko Biograd na Moru.

Milovníci rybaření si tu přijdou na své, protože v této brakické vodě žijí jak mořské tak sladkovodní ryby. Mezi nejznámější patří kapr, štika, sumec nebo úhoř. Jen s výjimkou území ornitologické rezervace lze chytat ryby na jezeře i ze břehu celoročně. V místní turistické kanceláři či v kanceláři turistického sdružení je možnost si pronajmout loďku a zakoupit rybářské lístky. Na jeden den či delší dobu.

V severozápadní části jezera se nalézá jedna z nejcennějších a nejznámějších ornitologických rezervací v Chorvatsku, jejíž význam dosahuje evropské úrovně. Dodnes bylo zaznamenáno 241 druhů ptáků, z nichž 102 druhů hnízdí na území parku.

 

Mapa Vranské jezero