Netradiční dovolená v Chorvatsku

Poreč

Chorvatsko, Istrie

Poreč mnozí znají jako jedno z oblíbených turistických středisek na Istrii. Její bohatá nabídka hotelů i doplňkových turistických služeb se dále rozšiřuje. Proto můžete v Poreči kromě relaxace a lenošení na pláži, provozovat různé sporty jako potápění, windsurfing, lyžování na vodě nebo jízdu na vodním skútru. Úpravené zelené plochy s květinovými záhony vás uvítají již při vjezdu do města. Mimo jiné nabízí Poreč i bohatou nabídku historických monumentů, bujarý noční život s velkou paletou romantitých kulturních akcí.

Počasí

počasí
11 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1017 hPa
  • Vlhkost: 75 %
  • Vítr: 2 m/s
  • UV index: 2
počasí
St
15 °C
5 °C
počasí
Čt
14 °C
7 °C
počasí
18 °C
8 °C
počasí
So
15 °C
9 °C
počasí
Ne
10 °C
4 °C

Praktické informace

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně vozit za deště.

Lékař: v hotelu Albatros – Plava Laguna, Po–So: 9–12, 17–19, Ne: 9–12, tel.: +385 98 193 9173

Pohotovost: 24 hodin denně i zubař, Dom Zdravlja, Maura Gioseffia 2, Poreč, tel: +385 52 426 400 (na druhé světelné křižovatce ve směru na Novigrad) - odbočit vpravo – značené.

V případě akutní nouze: k lékaři musíte mít pas, kartičku pojištěnce a doklady o pojištění.

Lékárna: U Domu zdravlja, otevřena denně mimo neděli. Další lékárny jsou ve starém městě.

Veterinární stanice: Veterinarska ambulanta VET CENTAR, prodej krmiva, Stancija Portun 2, Poreč, tel.:  +385 52 433 221, pohotovost +385 91 433 2214

Banka:
Erste bank, Pietra Kandlera 1, tel.: +385 62 376 645
Raiffeisenbank, Karla Hugnesa 4, tel.: +385 52 409 300
další banky ve starém městě

Bankomat: Plava Laguna – u recepce apt. Astra a u hlavní centrály
Zelena Laguna, u půjčovny aut
Laguna Materada – je přímo v hotelu u recepce

Pošta: Plava Laguna – pod hotelem Parentium, za stánky prodejců

Historie a památky

Město Poreč s přilehlým přístavem se nachází na nízkém vápencovém podloží mezi zátokou Lima a údolím řeky Mirna. Poreč je křižovatkou hlavních silnic, které vedou podél západního pobřeží Istrie.

Místní klima je neobyčejně mírné. Průměrná teplota se pohybuje v srpnu okolo 25°C, v lednu 4,5°C. V okolí města se nacházejí bohaté vinice vinné révy, místní se hojně věnují pěstování ovoce, rybolovu a obzvláště cestovnímu ruchu.

Letovisko Poreč nabízí pestrou paletu kulturního a večerního života. Co se týče historie je Poreč považována za jednu z nejzajímavějších oblastí Istrie. Svou polohou spadala původně do římské kolonie (tzv. Polonia Iulia Parentium). V 6. a 7. stol. za doby byzantského exarchátu byla důležitým střediskem biskupů. Nejvýznamnější dochovanou stavbou je bezesporu původní Eufraziúv komplex – dnes Eufraziova bazilika. Tu tvoří atrium se zakrytým ochozem a osmiboká křesní kaple pro biřmování. Tato kaple byla později přeměněna v biskupský palác, který sloužil k pohřebním obřadům významných církevních hodnostářů. Po úpadku Byzantice a s nástupem franské říše byla Poreč vyhlášena samostatnou městskou komunou. Ta se vyznačovala silným zastoupení obzvláště aquilejských patriarchů, kteří přes odpor tamních obyvatel podpořili vznik Benátské republiky. Po mnoha bojích město Poreč utrpělo ztrátu nejen na obyvatelích, ale také na historických památkách, které se postupně znova obnovovaly. Benátská republika ovšem nevydržela neustálé vpády okupantů - Janovanů. Po vleklých bojích vyhráli Habsburkové, jež také převzali nad Benátkami nadvládu. V té době se město stává hlavním střediskem Istrie se sídlem Istrijského národního sněmu, v němž postupně přebírají moc Italové. Historicky významná je Sněmovna (Sabornice), která byla původně vystavěna jako františkánský klášter a upravena do dnešní podoby v 19. stol. Ve sněmovně vystupovali chorvatští a italští poslanci, kteří za bouřlivého halasu bránili svá práva.

Dále prošlo letovisko Istrie včetně městečka Poreč dalším historickým převratem a to v době I. světové války, kdy náleželo Italům a posléze okupantům z Německa. Po náletech spojenců proti Němcům, byla Poreč z velké části zničena. Až roku 1947 spadá Poreč (včetně Istrie) nejprve pod Jugoslávii a poté pod nynější Chorvatsko.

Krátký exkurz do historie této oblasti je důležitý pro pochopení původu bohatství istrijské kultury a její zvláštnosti jako prostoru, ve kterém došlo k velkému smíšení sociokulturních odlišností a národností (zejména Slovanů, Románů a Germánů na území Chorvatska). Obyvatelé Istrie jsou považováni za jedny z nejtolerantnějších obyvatel Chorvatska a to především v rovině italské menšiny. Chorvatský jazyk a Italský jazyk jsou rovnoprávné ve většině městech. Zde se můžeme setkat s dvoujazyčným překladem některých obchodů, bank, restaurací aj.

Jádro města Poreč leží na úzkém poloostrově. Mezi známé turistické oblasti patří Modrá laguna, Brulo, Pical, Spadici a Zelená laguna. Pro aktivní i pasivní turisty je zde bohatá nabídka sportovních činností na moři i na pevnině a mnoho pamětihodností, které stojí zato navštívit.

Zajímavé jsou nálezy starých vykopávek v okolí města, které přináší mnohá svědectví o historickém osídlení města před mnoha staletími. Mezi známé akchitektonické skvosty patří již zmíněná bazilika sv. Eufrázia. Tato bazilika byla postavena na základech od starých Římanů (okolo 6 stol.). Až v roce 1997 byla vyhlášena památkou UNESCO a patří mezi chráněné celosvětové památky. Mezi další lákadla patří historické muzeum, které nabízí rozsáhlou sbírku časosběrných nálezů z různých historických období města. V Poreči naleznete mnoho dalších zbytků římských architektonických památek, antických chrámů, domů a paláců postavených ve slohu benátské gotiky a dalších mnoha rozmanitých stavebních slohů.

Koupání a pláže Poreč

Porečské letovisko je co do nabídky pláží velmi rozmanité. Nabízí se pro koupání mnoho písčitých pláží, místy oblázkových doplněné o betonová mola, přírodní kamenité pláže s travnatými plochami a štěrkové pláže. Moře je čisté a blankytně modré. Vstup do moře je pozvolný, tudíž je vhodný zejména pro malé děti, neplavce a osoby se sníženou pohyblivostí. V okolí borových hájů se nabízí příjemný stín po celodenním koupání.

Modrou vlajkou kvality jsou vyznamenány tyto Porečské pláže: pláž naturistického kempu Ulika, pláž hotelového komplexu Bellevue, pláže hotelů Laguna Materada, Lotosi, Galijot, Parentium a Delfin, dále pláže kempů Zelena Laguna a Bijela Uvala, pláž Špadići-Materada, pláž Donji Špadići , městská pláž (Gradsko kupalište), pláž Borik, Oliva a Brulo.

Některá střediska nabízí na svých plážích i možnosti zábavy jako skluzavky, tobogany a různé další sportovního vyžití. U většiny hotelů jsou bazény.

Sportovní nabídka

Sportovní aktivity jsou v letovisku Poreč velmi rozmanité. Pro vodní radovánky se nabízí vodní sporty jako windsurfing (možnost navštěvovat profesionální kurzy), vodní lyžování, jachting (Poreč u centra města a Parentium v Zelené laguně), potápění (potápění s instruktory), plavecká škola (i pro neplavce). Na pevnině je se nabízí mezi sportovními aktivitami - jezdecká škola (možnost krátkých i delších trekkingových výletů na koni), víceúčelová sportovní hala pro míčové (volejbal, fotbal, tenis) ale také pro atletické a posilovací činnosti.

Místní speleologové (odborníci) organizují dobrodružné výpravy vybraných a dostupných jeskyní v okolí zpřístupněné jeskyně Baredine. V každém středisku je možnost půjčit si sportovní potřeby a vybavení pro nejrůznější sporty (čluny, kola atd.).

Co se týče sportovních aktivit – nejlépe je vybavená Zelena laguna a Plava laguna. Turisté mají k dispozici i několik venkovních tenisových kurtů a hřišť pro míčové hry. Pro cyklisty je zde nabídka různě obtížných tras (od začátečníků pro profesionály), pro milovníky adrenalinu nabídka - bungee-jumping, paragliding (sportovní letiště Crljenka je v blízkosti města Vrsar).

Dopravní informace Poreč

Autobus do Poreče – jízdní řád na recepcích hotelů
Turistický vláček do Poreče
Důležitá telefonní čísla: policie 92, záchranka 94, hasiči 93, pomoc řidičům 00385 1 987, Telefonní číslo pro všechny urgentní situace je 112
Mezinárodní poznávací značka: HR, jezdí se vpravo
Povolená rychlost: v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 130 km/h

Kulturní akce a večerní život

Poreč nabízí kromě historických památek i další možnosti zábavy a to - noční podniky, příjemné bary, romantické vinotéky, domácí hospůdky a tanečních kluby pro mladou i zralou generaci. Návštěvníci mohou ochutnat místní pivo nebo tradiční istrijská vína, která pochází z oblasti letoviska. Každý si najde v nočním životě své – od romantických procházek po centru a přilehlých zákoutích podél moře, po bujarý noční život na diskotékách nebo na pouličních zábavách.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Robinzonády v Chorvatsku