Netradiční dovolená v Chorvatsku

Povljana - ostrov Pag

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Povljana je městečko, které se nachází na jižní straně ostrova Pag a žije zde cca 900 stálých obyvatel. Tato oblast patří k tračním zemědělským územím, které zásobovalo po staletí celý ostrov Pag. Ke změně došlo v polovině 20. st., když se v obci začal rozvíjet cestovní ruch. Povljana se velmi rozšířila a to zejména v posledních 5 let, změnila celý svůj vzhled. Vyrostla zde celá řada nových domů na obou zátokách velmi blízko k moři a z bývalého zemědělského střediska se dnes stala významná turistická oblast ostrova Pag. Obyvatelé Povljany jsou velmi pohostinní a přátelští ke svým hostům, místní turistická kancelář pořádá v létě řadu kulturních vystoupení a jiných společenských akcí. Obec Povljana byla první obcí na ostrově Pag, ve které se podařilo organizovat i zimní turistiku. Největší budova uprostřed Povljany byla lovecký dům, kam se sjízděli na pozvání pažských šlechtických rodin lovci z celé Evropy. První zmínka o příjezdu většího počtu turistů je jíž z roku 1954. Podle samosprávního rozdělení spadá obec Povljana pod Zadarský kraj a řada veřejných služeb je zajišťována v Zadaru samotném, který je vzdálen pouhých 38 km. S pevninou je ostrov Pag ve směru na město Zad spojen mostem a průjezd je bezplatný. Zejména v zimních měsících je však třeba sledovat dopravní zpravodajství a ověřit si, zda most není z důvodu silného větru (=bura) zavřený.

Počasí

počasí
11 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1008 hPa
  • Vlhkost: 76 %
  • Vítr: 3 m/s
  • UV index: 0
počasí
Ne
14 °C
10 °C
počasí
Po
12 °C
9 °C
počasí
Út
14 °C
9 °C
počasí
St
10 °C
7 °C
počasí
Čt
13 °C
8 °C

Praktické informace

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně vozit za deště.
Lékařská péče:
V Povljanje je ambulance a lékárna, nejbližší lékař je ve městě Pag, nejbližší nemocnice je v Zadaru a veterinární stanice je ve městě Pag.
Pašský sýr (Paški sir): místní specialita, sýr vyrábění z ovčího mléka s speciální chuťi, lze zakoupit přímo v místě u domácích obyvatel.

Historie a památky

Území dnešní Povljany bylo osídleno již ve starověku, své stopy zde zanechali Liburnové i Římané. Nejstarším dochovaným předmětem, který byl v této oblasti nalezen je část kamenné sekyry nalezené na lodi Panos z doby měděné. Název městečka Povljana pochází z latinského slova Pauliniana.
Ostrov Pag byl díky své pozici osídlen poměrně brzo, důkazem jsou některé starověké hřbitovy a kostely. Původní osada Povljana se nacházela v části, která se dnes jmenuje Stara Povljana. První zmínky o této osadě jsou z roku 1345 a jsou spjaté s výstavbou sv. Martina. Původní Povljana neposkytovala svým obyvatelům dostatek prostoru a proto se v 17. století přestěhovala do protější zátoky, současné Povljany. Během 17. až 19. století se do Povljany přistěhovali četní obyvatelé města Pag, což se snadno rozpozná podle jejich příjmení.

Z církevních památek patří mezi nejvýznamnější pozůstatky kostel sv. Jiří (crkva sv. Jurja) ze 17. století, který se nachází na povljanském náměstí a byl zasvěcen Sv. Nikoli Benediktinci. Kostel sv. Mikuláše (crkva sv. Nikola) z 9. st., který byl v 15. st. přestavěn a za zídkou menšího areálu je zachováno také několik hrobů z 16. a 17. st., předpokládá se, že je kostel postaven na nějakém starším objektu, což by se mělo potvrdit během dalších archeologických odkrývání. Kostel sv. Martina ze 14. st. je významnou památkou chorvatského středověkého stavitelství a dnes je celý konzervován z důvodu záchrany.

V mělké zátoce Seline, která se prostírá od jihovýchodu na severozápad, o délce 300 m a šířce 80 se vidí zůstatky solných bazénů ze středověku, dobře viditelné jsou zejména při odlivech.

Při archeologický prohlídkách na teritoriu obce Povljana v posledních letech byla odkryta řada nalezišť, evidováno je 30 míst, z čehož je více jak půlka pravěkých a zbytek připadá na římskou nadvládu a středověk. V dalším odkrývání se pokračuje a ukazuje na bohaté chorvatské kulturní dědictví.

Koupání a pláže Povljana - ostrov Pag

Letovisko Povljana nabízí skvělou kombinaci písečných a oblázkově kamenitých pláží s pozvolným přístupem do vody. Lokalita je velice vhodná pro malé děti nebo neplavce. Je zde čisté moře a na písčitých zátokách najdete i mušle, zejména v zátoce u Stare Povljany. Povljana má velmi členité pobřeží, díky tomu je zde řada zátok a pláží, k dispozici jsou:

  • v centru města  oblázkově kamenité
  • písečná pláž Perilo - na "putu sv. Nikole" se sprchou a kavárnou
  • pláž Mali Dubrovník a Dubrovnik - zátoka s oblázkovou pláží, k dispozici jsou 2 kavárny, lavičky i sprchy, na této pláži lze nalézt chládek pod borovicemi nebo lez využít volejbalové hřiště, cca 350 m za touto pláží se nachází léčivé bláto
  • pláže Livade i Obatnice - nachází se za pláží Perilo, jedná se menší zátoky většinou písečné a hlavně méně obsazané
  • pláž Stara Povljana - do zátoky se dostanete po značené částečně asfaltové cestě přes místní pole. Z jižní strany jsou nepřístupné skály, ze severní četné drobné písečné pláže a mnoho skrytých zátok.

V městečku Pag - vzdáleno cca 10 km se nachází písčito-oblázková pláž s tobogánem
V městě Novalja - vzdáleno cca 25 km se nachází populární oblázková pláž Zrče

Sportovní nabídka

V centru městečka jsou k dispozici tenisové kurty s antukou. Vedle tenisových kurtů je umístěna trampolína pro děti a také multifunkční hřiště, kde můžete hrát různé míčové hry. Na pláži Dubrovník je k dispozici hřiště pro plážový volejbal a zde mi můžete také vypůjčit šlapadla, loďky, kánoe nebo vodní skútry, k oblíbeným sportům patří i windsurfing.
Podél moře je udělaná nový osvětlená promenáda, kde se můžete projíždět na in-line bruslích nebo na kole. Také okolí Povljani je rovné a nabízí další cyklistické trasy, většinou přírodní cesty, ale vydat se můžete i po asfaltové cestě do městečka Pag. Po celém ostrově Pag je pak k dispozici více jak 100 km cyklistických tras. Jedním z cyklistických výletů, které doporučujeme je návštěva ornitologického rezervátu Velo Blato
Přímo ve městě Pag patří k oblíbeným výletům jízda na koni.
Dalším oblíbeným sportem je potápění, kdy si můžete zblízka prohlédnout podmořský svět. K dalším sportům patří i rybolov a to jak na moři, tak na jezeře Velo Blato. Nejdříve si ale musíte zakoupit rybářský lístek.

Dopravní informace Povljana - ostrov Pag

Ostrovem Pag vede silnice spojující Žigljen (trajektové přístaviště) se všemi hlavními obcemi Novalja, Pag, Povljana, Miškoviči a pokračuje přes most na pevninu (z mysu Fortica blízko osady Miškovići k mysu Ošljak na pevnině blízko obce Miletiči).

Trajekt vyplouvá  z osady Prizna na pevnině (nachází se mezi Jablancem a Karlobagem) a míří do osady Žigljen na ostrově Pag.
Trajekt Prizna-Žigljen-Prizna cena: www.jadrolinija.hr/pdfs/ri.kn.pdf
Trajekt Jadrolinija - obecné informace www.jadrolinija.hr
Letiště Zadar - Zemunik, tel.: +385 23 313 311, web: www.airport-zadar.hr
Croatia airlines - pobočka Zadar, tel.: +385 23 250 101, web: www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Zadar - tel.: +385 23 311 086, web: www.liburnija-zadar.hr
Chorvatský auto klub - tel.: +385 1 987, web: www.hak.hr

Kulturní akce a večerní život

Městečko Povljana je obeně klidnější letovisko, ale v centru v turistické sezóně organizuje místní turistické sdružení bohatý kulturně-společenský program. Můžete shlédnout koncerty populární hudby v podání místních skupin nebo shlédnout vystoupení tradičních lidových tanců v pažských krojích.

Doporučuje zejména tradiční setkání klap "Povljana u pismi" (Povljana v písni), který se pořádá v krásném ambientu před kostelem sv. Jurja na náměstí, a který se odehrává první pátek v červenci. Tato soutěž patří k nejvýznamnějším v Zadarském kraji, ale účastní se jí i sbory z celého Chorvatska. Jako vzpomínku si můžete koupit CD s písněmi, které každoročně vychází.

Přímo v Povljaně působí mužský pěvecký sbor - klapa Povljana, který působí od roku 1998 a kromě Povljani si můžete jejich vystoupení poslechnout na celém ostrově Pag a v Zadarském kraji. V Povljaně je také založen ženský pěvecký sbor - klapa Kalada, který vznikl v roce 2006 a také si ji můžete poslechnout při vystopeních po celé Dalmaciji. Přínosem těchto souborů je, že uchovávají tradici staré dalmátské písně.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Robinzonády v Chorvatsku