Zátoka Fortica - ostrov Šolta (Chorvatsko, Střední Dalmácie)

Zátoka Fortica leží na ostrově Šolta na pobřeží mezi osadami Nečujam a Stomorska.

Stomorska
je vesnice výborných námořníků, kteří dnes vlastní turistické lodě a jsou známí přepravou vína a vápna. Dnes je Stomorska turistické letovisko s mnoho kavárničkami, restauracemi, apartmány a kempem. Díky zajímavé poloze na úpatí hor je Stomorska velmi lákavá pro turisty a také popolární mezi sportovními rybáři. 2krát týdně přijíždí do Stomorska katamarán ze Splitu. V obci Stomorska je velká nabídka čerstvých ryb od místních rybářů a nedaleko se nachází rybí farma.

Nečujam je nejmladší vesnicí na ostrově Šolta. Vznikla z postavených letních domů a hotelu ve stejnojmenné prý nejkrásnější zátoce na ostrově. Nečujam je centrem cestovního ruchu ostrova a jeho apartmány poskytují příjemnou dovolenou pro celou řadu návštěvniků, kteří se pravidelně vracejí. S ostatními letovisky je propojené autobusovými linkami. Kolem Nečujam jsou krásné zátoky Piškera, Maslinica, Podkamenica, Šumpljivina a Tiha.
Šolta je ostrov ve střední Dalmácii, západně od ostrova Brač a s trajektovým spojením z města Split. Šolta o rozloze 51,9 km² má nejvyšší vrchol v nadmořské výšce 237 m n. m. Na západě ostrova Šolta v zálivu Maslinica, kde leží stejnojmenná osada, se nachází dalších šest malých ostrůvků. Hlavní obcí ostrova Šolta je Grohote, se nachází pošta, ambulance, hasiči i policie. Dalšími ještě nezmíněnými obcemi na ostrově Šolta jsou Donje Selo, Srednje Selo, Gornje Selo a Rogač.

Mapa Zátoka Fortica - ostrov Šolta