Tkon - ostrov Pašman (Chorvatsko, Severní Dalmácie)

Tkon - ostrov Pašman

Tkon je typická rybářská vesnice a přístav, také někdy nazývaná "Brána Kornati", která se nachází na ostrově Pašman. Hlavní činností obyvatel byl výlov škeblí, tzv. Kunjka v Pašmanském kanálu, podle čeho dostaly tyto škeble své jméno - jsou pojmenovány podle Kun (Tkon).
Vesnice a obec Tkon jsou formovány v roce 1997. Území zahrnuje vesnici Ugrinić a 13 ostrůvků, z nichž největší Gangaro, Žižanj a Košara a nejmenší ostrov Orlić. V pašmanském kanálu jsou ostrovy Planac a Čavatul a zbylé buď jihovýchodním směrem k ostrov Vrgada nebo jihozápadním směrem k ostrovu Žutu a Kornatu. Rozloha obce je cca 15 km².
Ostrov Pašman má plochu 63 km² a patří do zadarského souostroví. Vytvořen byl přepůlením dnešního ostrova Ugljan a Pašman, v úžině, která se jmenuje Ždrelac v roce 1883. Oba ostrovy jsou spojeny v této úžině mostem a pojmenované jsou po vesnicích v těch ostrovních oblastech. S pevninou je pojí trajektové linky na Zadar z vesničky Preko a na Biograd z vesničky Tkon. Ostrov Pašman má dvě obce - obci Tkon a obci Pašman. Dnes v Tkonu žije cca 850 obyvatel, většinou římskokatolické víry, kteří hovoří čakovskou ikavicou a jazyk nazývají "hrvacki".

Mapa Tkon - ostrov Pašman