Ostrov Prišnjak (Chorvatsko, Severní Dalmácie)

Ostrov Prišnjak Po ostrově Prišnjaku se křížem krážem táhnou malebné zídky, kdysi vystavěné kolem pozemků z kamení bez malty. To jsou takzvané "suhozidy". Na některých místech rostou borovicové háje. Prišnjak je nejhezčím ostrovem z kolem ostrova Murter.
Na ostrově stojí pouze budova majáku, který je již ovládán automaticky, proto zde nebydlí žádní stálí obyvatelé. Hosty na maják vozí kapitán Severin Kulušić, který se o objekt majáku stará od té doby, kdy z něj byla odvolána stálá posádka. Vyprávění tohoto starého kapitána a dobrodruha jistě nadchnou všechny hosty na Prišnjaku.
Pobyt na ostrově Prišnjak je stejně zajímavý na jaře, když je ideální doba k provozování sportovního rybolovu, stejně jako v létě: tehdy se mohou hosté koupat v teplém moři a kochat se krásou hvězdných nocí. Podzim láká turisty nejhezčími výjevy západu slunce v oblasti u souostroví Kornati. Nedaleko od ostrova Prišnjak se nalézá celá řada malých ostrůvků a Národní park Kornati je jen 6 námořních mil daleko odtud.
U majáku je vybetonovaný vstup do moře se schůdky umožňuje snadné a bezpečné koupání, ale v druhé části ostrova se nalézá několik přírodních pláží. Moře kolem ostrova je v těchto místech velmi mělké a v létě se zahřeje na dost vysokou teplotu, takže jsou zde v průběhu celého roku průměrné teploty moře vyšší než na jiných místech v Dalmácii.

Mapa Ostrov Prišnjak