Makarska (Chorvatsko, Střední Dalmácie)

Makarska

Letovisko Makarska bylo vždy centrem politickým, hospodářským, správním i kulturně-historickým a od povoliny 20. století také centrem turistickým. Dnes je Makarska město s více jak 15 tis. obyvateli, ke kterému územně spadají i vesničky na úpatí Biokova (Veliko Brdo, Puharići, Kotišina a Makar podle kterého dostalo letovisko své jméno Makarska).
Makarska je jedním z nejznámnějších turistických letovisek na celém chorvatském pobřeží, které láká turisty svými vhodnými přírodními a klimatickými podmínkami, bohatou turistickou nabídkou i přívětivostí domácích obyvatel.
Makarska se nachází na úpatí pohoří Biokovo (1762 m), který chrání pobřeží od vlivu kontinetálního klimatu. Díky tomu zde roste na pobřeží bujná vegetace, je  mírná zima a dlouhá a teplá léta s osvěžujícím větrem maestrál. Sluníčko zde svítí více jak 2750 hodin ročně s teplotou vzduchu vyšší než 20°C od května do září, a čisté moře od května do října má teplotu vyšší než 20°C.
Město Makarska se prošiřovalo okolo svého přístavu přírodního původu, který chrání poloostrov Sveti Petar a  rt Osejava a jedná se o největší takový přístav mezi ústím Cetiny a Neretvy. Bezpečné místo, kam se lze ukrýt při špatném počasí dříve námořníků, husarům a obchodníkům a dnes turistickým jachtám, plachetnicím a výletním lodím.  To vše doneslo Makarske, že patří mezi významné obchodní přístavy. Dnes z přístavu v Makarské jezdí několikrát za den trajekt na ostrov Brač do letoviska Sumartin. Během letních večerů je přístav plný jachet a výletních lodí a Kačićev trg ve středu města je plný mladých lidí, kteří užívají při kulturních a zábavních vystoupeních. Čím přichází pozdější noc, tím je makarské pobřeží živější, kavárny, restaurace a disko-bary jsou plnější.
S pověstí města Makarska se můžete nejlépe seznámit ve františkánském klášteře, který oslavil 500 let existence. Ve svých prostoráchá ukrývá  pinakoteku, knihovnu, jedinečný Malakološské muzeum a institu Planin a moře. Na Kačićevu náměstí stojí kostel Sv. Marka , s z jeho severní strany u staré školy se nachází galerie Gojak, městská knihovna, hudební škola a rádio Makarska rivijera. Na pobřeží se nachází Městské muzeum Makarska a kostel Sv. Filipa. U parku Sv. Petra se nachází obnovený kostel Sv. Petra a právě z tohoto místa se nabízí překrásný pohled na město a pohoří Biokovo.
Makarska leží na 43° 17' 38'' zeměpisné šířky a na 17° 1' 20'' východní délky, skoro na středu severozápadní půlky Makarského přímoří.

Mapa Makarska