Netradiční dovolená v Chorvatsku

Zátoka Svitla - ostrov Ugljan

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Zátoka Svitla leží na jižní straně ostrova Ugljan cca 2 km od městečka Kali a cca 3,5 km od  městečka Preko, kde je přístav pro trajekty, které ze Zadaru připlouvají i během noci. Z Preka lze dojet po nezpevněné cestě až téměř do zátoky Svitla. V zátoce se nachází pouze chatka Jakov přímo u moře s nádherným pohledem na ostrov Dugi otok, ostrov Iž a Kornaty.
Ostrov Ugljan leží naproti Zadaru, má rozlohu 51,05 km² a je celoročně obydlen cca 7 500 obyvateli. Ostrov je porostlý keři, ale pěstují se na něm také olivovníky, vinná réva, fíkovníky a mnoho zeleniny, proto je nazývaný zahradou Zadaru. Na Ugljanu vládne typické středomořské klima, tedy v nejteplejším měsíci v roce v červenci zde teploty dostahují průměrně 24 °C, během roku je 2 400 hodin slunečního svitu, v červenci až srpnu cca 10-12 hodin denně.

Počasí

počasí
31 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1011 hPa
  • Vlhkost: 51 %
  • Vítr: 5 m/s
  • UV index: 5
počasí
Čt
30 °C
22 °C
počasí
31 °C
22 °C
počasí
So
32 °C
19 °C
počasí
Ne
31 °C
22 °C
počasí
Po
33 °C
24 °C

Historie a památky

Ostrov byl pod dnešním názvem poprvé uváděn v roce 1325, přestože byl obydlen již v neolitu. V době římské nadvlády byl Ugljan hustě obydlen především v severozápadní části, kde se našly pozůstatky antických staveb. Osady na ostrově byly založeny ve středověku a leží na lépe dostupné východní straně ostrova.
V blízké obci Kali je možné navštívit kostel sv. Vavřince (crkva Sv. Lovre) z 15. století nebo kostelík sv. Pelegrina (crkvica Sv. Pelegrina) ze 14. století.

Sportovní nabídka

Každé léto se v Kali pořádá turnaj v košíkové.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2022 chorvatsko-levne s. r. o.
Robinzonády v Chorvatsku