Netradiční dovolená v Chorvatsku

Vranské jezero

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Park přírody Vranské jezero je svou rozlohou 30 km² největším přírodním a sladkovodním jezerem v Chorvatsku. Vzniklo zaplavením krasového pole podzemními vodami. Vranské jezero je příkladem kryptodeprese, neboť hladina jezera je nad hladinou moře a dno pod jeho hladinou.

Jezero je odděleno od moře úzkým vyvýšeným pruhem pevniny - šíjí o šířce 13 km. S mořem je spojeno asi 800 metrů dlouhým průplavem Prosika, část vod odtéká i přírodními podzemními cestami do Pirovackého zálivu (Pirovački zaljev).

Vranské jezero je hluboké 2 až 6 metrů, 14 km dlouhé a v průměru asi 2 km široké. Rozkládá se při jadranské magistrále zhruba na půli cesty mezi historickými městy Zadar a Šibenik.

Nejvhodnější přístup do jezera je z letoviska Pakoštane nebo z městečka Vrana ve vnitrozemí. Poblíž leží také oblíbené letovisko Biograd na Moru.

Milovníci rybaření si tu přijdou na své, protože v této brakické vodě žijí jak mořské tak sladkovodní ryby. Mezi nejznámější patří kapr, štika, sumec nebo úhoř. Jen s výjimkou území ornitologické rezervace lze chytat ryby na jezeře i ze břehu celoročně. V místní turistické kanceláři či v kanceláři turistického sdružení je možnost si pronajmout loďku a zakoupit rybářské lístky. Na jeden den či delší dobu.

V severozápadní části jezera se nalézá jedna z nejcennějších a nejznámějších ornitologických rezervací v Chorvatsku, jejíž význam dosahuje evropské úrovně. Dodnes bylo zaznamenáno 241 druhů ptáků, z nichž 102 druhů hnízdí na území parku.

Praktické informace

Doporučujeme: neponechávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně jezdit za deště.

Historie a památky

Bohaté nálezy v této oblasti poukazují na osídlení již v antické době. Známé je například nymfeum či akvadukt, který zásoboval vodou antickou Iaderu (dnešní Zadar).

Bouřlivou minulost nabízí obec Vrana, která je umístěna severozápadním směrem od jezera. Nachází se zde pozůstatky středověkého hradu templářského řádu, později kláštera Johanitů, jež byl místem mnoha významných bitev. Původně patřil hrad pouze chorvatským králům, později však byl centrem pro templáře celého Chorvatska.

Od začátku patnáctého století zde byli pány Benátčané. Hrad v první polovině šestnáctého století dobili Turci, kteří jej zpevnili a opravili. Benátčané se snažili dobýt dalmatské vnitrozemí zpět, což se jim v roce 1647 na krátkou dobu povedlo a hrad vyhodili do povětří.

Další  bezesporu jednou z nejzajímavějších památek islámského stavitelství v této obci je Maškovic han, turecký zájezdní hostinec z poloviny 17. století, který dal postavit zdejší rodák, turecký vezír Jusuf Mašković.

Koupání a pláže Vranské jezero

Hlavní pláž je situována hned u kempu, v blízkosti zajímavé a malebné vesničky Vrana. Koupání je však možné na kterémkoliv místě, doporučujeme návštěvu úzkého kanálu Prosika, kde lze využít přístavu pro čluny a menší loďky a také odpočívat při pikniku. Oblázkové pláže lze navštívit v letovisku Pakoštane vzdáleném cca 2 km.

Sportovní nabídka

Vranské jezero nabízí nově vybudované cyklistické stezky, se stoly na pikniky a místy ke koupání. Dále je ideálním místem pro milovníky rybaření. Blízké letovisko Pakoštane vzdálené 7 km nabízí poté pestrou nabídku nejen vodních sportů. Windsurfing, jachting, vodní skútry, plážový volejbal. Městečko nabízí i další sporty: plážový volejbal, tenis, stolní tenis. Celodenní, jednoponorové a noční výjezdy lodí za potápěním s českými instruktory. Z blízkého okolí vybíráme také: trekking, jízdu na koni, bungee jumping, speleologie, jízda na koni, jízda na čtyřkolkách.

Dopravní informace Vranské jezero

Letiště Zadar - Zemunik - tel.: +385 23 313 311, web: www.airport-zadar.hr
Croatia Airlines - pobočka Zadar - tel: +385 23 250 101, web: www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Zadar - tel.: +385 23 311 086, web: www.liburnija-zadar.hr
Autobusové nádraží Biograd na Moru - tel.: +385 23 383 022
Trajekt Jadrolinija Biograd na moru - tel.: +385 23 38 45 89, web: www.jadrolinija.hr
Chorvatský auto klub - tel.: +385 1 987, web: www.hak.hr
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2019 chorvatsko-levne s. r. o.
Robinzonády v Chorvatsku