Netradiční dovolená v Chorvatsku

Ostrov Vrgada

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Menší ostrov Vrgáda v severní Dalmácii leží naproti letovisku Pakoštane, z něhož vede pravidelná lodní linka do Vrgády, jediné vesnice na ostrově. Ostrov Vrgáda je proslulý písečnými plážemi, které s oblibou vyhledávají naturisté. Oblázkové a písčité zátoky, příjemné borovicové háje a mediteránská vegetace nadchnou každého návštěvníka hledajícího klidnou dovolenou a také proto je Vrgáda oblíbená mezi příznivci robizonského způsobu života.

Ostrov je dlouhý pouze 3 km má na své jižní a severní straně hory dosahující do výšky až 112 m a více než dvě třetiny jsou pokryty hustým borovicovým hájem. Vrgáda má velmi výjimečnou polohu a obklopuje jej 15 dalších malých většinou oblázkových ostrůvků.

Počasí

počasí
18 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1009 hPa
  • Vlhkost: 88 %
  • Vítr: 0 m/s
  • UV index: 0
počasí
Po
29 °C
20 °C
počasí
Út
28 °C
20 °C
počasí
St
26 °C
20 °C
počasí
Čt
25 °C
20 °C
počasí
28 °C
21 °C

Historie a památky

První zmínka o ostrovu Vrgáda pochází z 10. století od byzantského císaře Konstantina Porphyrogenitus, z tohoto období zde na kopci Gradina zůstaly zbytky tvrze. V roce 1572 zde žilo 133 obyvatel a v dalších století jejich počet kolísal kvůli epidemii moru a příchodu chorvatských rodin uprchlých ze Srbska kvůli Tureckému tlaku k přijetí muslimského náboženství. Do konce 19. století se obyvatelé živili hlavně zemědělstvím a pěstováním vinné révy, sezónně také rybařením malých ryb. Neboť nemoci zničili mnoho vinic, začali se obyvatelé ostrova Vrgáda více věnovat rybaření a brzy se stali uznávanými rybáři.

Koupání a pláže Ostrov Vrgada

Ostrov Vrgáda je proslulý písečnými plážemi, které s oblibou vyhledávají naturisté. Oblázkové a písčité zátoky se stínem borovicových hájů a mediteránská vegetace jsou dostupné lesem, proto nejsou přeplněné turisty.

Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Robinzonády v Chorvatsku