Netradiční dovolená v Chorvatsku

Ostrov Dugi otok

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Dugi ostrov (Dlouhý ostrov) je největším ostrovem Zadarského souostroví a pyšní se četnými zátokami, z nichž nejznámější jsou Sakarun a Telašćica. Telašćicu určitě doporučujeme navštívit, protože se stala přisně chráněnou krajinnou oblastí – přirodním parkem Telašćica. Na Dlouhém ostrově (Dugi ostrov) se nachází olivový háj Saljsko polje, který místní obyvatelé nazývají «olivovníkovým lesem» s olivovíky, starým až 700 let. Záhadný svět podmoří můžete poznat na potápěčských lokacích, kterých je v okolí mnoho. V létě se na ostrově konají rozmanité rybářské večery, závody oslů, sportovní utkání a závody, z nichž jsou nejznámější «Saljske užance» v letovisku Sali. Na ostrov každým dnem jezdí linkové lodě ze Zadaru.

Počasí

počasí
-3 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1019 hPa
  • Vlhkost: 86 %
  • Vítr: 0 m/s
  • UV index: 0
počasí
Út
9 °C
3 °C
počasí
St
9 °C
5 °C
počasí
Čt
10 °C
5 °C
počasí
9 °C
4 °C
počasí
So
10 °C
3 °C

Historie a památky

Osada Sali, která má jméno podle někdejších zdejších salin, nabízí k prohlídce Mariánský kostel s krásným interiérem včetně obrazu Mrtvý Kristus. Dalšími zajímavostmi jsou patricijské domy zadarské šlechty, jako renesanční domy Gveriniů a Rančićů, barokní dům Petricioliů aj. V Městečkách Božava a Soline spojená také s prohlídkou místních památek a na konec dojedeme k mysu Veli Rat, kde bude možnost pěkného koupání v blízkosti majáku.
Božava je klidné letovisko se zalesněným okolím, kde mohou milovníci historie obdivovat staré kostely až z 9. stol. Farní kostel byl později přestavěn a hřbitovní kostel sv. Mikuláše stále zachovává svoji podobu z 9. až 11. stol. Některé domy skrívají zbytky někdejšího opevnění proti nájezdům pirátů.
Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2023 chorvatsko-levne s. r. o.
Robinzonády v Chorvatsku