Netradiční dovolená v Chorvatsku

Kukljica - ostrov Ugljan

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Kukljica je malebná vesnice s přístavem na nejvýchodnější straně ostrova Ugljan u silnice procházející celým ostrovem Ugljan až na ostrov Pašman. Zelená Punta ležící na zalesněném poloostrůvku Zaglav je turistickou částí vesničky Kukljica, největšího letoviska na ostrově Ugljan. Stará část města je od turistické části Zelená Punta oddělená velkou přírodní zátokou. Z ostrova Ugljan, který je pokrytý borovicovými lesy, olivovými háji, fíkovníky, vinohrady a spoustou další středomořské vegetace, se dostanete na pevninu z vesnice Preko, která je správním centrem ostrova, a leží 8 km od Kukljice, přímo do města Zadar na pevnině trajektem. Obyvatelé ostrova Ugljan, který patří do Zadarského souostroví, se živí převážně pěstováním oliv, vinné révy a ovoce, ale také rybolovem a turistikou. Turisté, kteří se mohou ubytovat v turistickém centru Zelená Punta i v soukromí, obdivují v Kukljici množství veřejné zeleně, krásně upravené nábřeží, přístaviště i pobřežní promenády s kavárnami, pizzerií a cukrárnou. Výletní lodě v přístavišti nabízejí výlet na Kornati a do zátoky Telašćica, ale i jinam.

Praktické informace

Turistička zajednica općine Kukljica
23271  Kukljica
Tel.: +385 23 373 276
Fax: +385 23 373 842
info@kukuljica.hr
www.kukljica.hr

Doporučujeme: neponechávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně jezdit za deště.

Historie a památky

Ve vesnici Kukljica najdeme 2 kostely. V centru vesnice stojí kostel sv. Pavla ze 17. století a v zátoce Kostanj - kostel sv. Jerolima ze 13. století.  Nad obcí Preko najdete pevnost sv. Mihovil, odtud je úchvatný panoramatický výhled na pevninu i ostrovy, při pěkném počasí je vidět opravdu velmi, velmi daleko. 
Pokud máte větší zájem o historické a kulturní památky, můžete zajet autem nebo autobusem (jezdí pravidelně a v návaznosti na jízdní řád trajektu) do obce Preko (8 km) a odtud Trajektem (půl hodiny) do Zadaru, který je pro své velmi početné a cenné historické a kulturní památky jedním z nejpřitažlivějších míst Dalmácie.

Koupání a pláže Kukljica - ostrov Ugljan

Kukljica a její okolí nabízí mnoho příležitostí ke koupání. Nejnavštěvovanější jsou pláže poloostrov Zaglav v turistické části Kukljice - Zelená Punta. Skalnatý břeh je místy vybetonován a místy vysypán oblázky. Více soukromí najdete v několika malých zátokách na severní části poloostrova, kde je ale vstup do moře skalnatý. Vzdálenější, ale nejoblíbenější je zátoka Vela Sabuša na jihozápadním břehu ostrova. Břeh zátoky vybetonován, ale ve vodě je po celé zátoce příjemné písčité dno, takže obuv do vody nepotřebujete, písčité dno klesá velmi pozvolně a je proto vhodné i pro velmi malé děti. Za zmínku stojí i Mala Sabuša.

Sportovní nabídka

Letovisko Kukljica svou polohou zajišťuje dobré podmínky pro potápění, jachting, windsurfing, podmořský rybolov. V turistické části Kukljice na poloostrůvku Zaglav v části nazvané Zelena Punta najdete řadu sportovišť, jako minigolf, stolní tenis, tenisové kurty, plážový volejbal.

Dopravní informace Kukljica - ostrov Ugljan

Letiště Zadar - Zemunik - tel.: +385 23 313 311

Croatia Airlines - pobočka Zadar - tel.: +385 23 250 101
web:  www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Záhřeb - tel.: +385 60 313 333
Autobusové nádraží Zadar - tel.: +385 23 343 700
Trajekt Jadrolinija -  pobočka Zadar - tel.: +385 23 250 555
Vlakové nádraží Zadar - tel.: +385 23 212 555
web: www.hznet.hr
Chorvatský automobilový klub - HAK - tel.: +385 1 987

Kulturní akce a večerní život

V sezóně v Kukljici najdete diskotéky, živou hudbu k tanci i pro poslech, různé kulturnězábavné akce. Každoročně počátkem srpa se tu pořádá Mariánské procesí na vyzdobených loďkách, bárkách i lodích ke kapličce v zálivu Ždrelac.

Ubytování Kukljica - ostrov Ugljan

Robinzonáda Ugljan

Cena od 60 €

Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2019 chorvatsko-levne s. r. o.
Robinzonády v Chorvatsku