Netradiční dovolená v Chorvatsku

Tkon - ostrov Pašman

Chorvatsko, Severní Dalmácie

Tkon je typická rybářská vesnice a přístav, také někdy nazývaná "Brána Kornati", která se nachází na ostrově Pašman. Hlavní činností obyvatel byl výlov škeblí, tzv. Kunjka v Pašmanském kanálu, podle čeho dostaly tyto škeble své jméno - jsou pojmenovány podle Kun (Tkon).
Vesnice a obec Tkon jsou formovány v roce 1997. Území zahrnuje vesnici Ugrinić a 13 ostrůvků, z nichž největší Gangaro, Žižanj a Košara a nejmenší ostrov Orlić. V pašmanském kanálu jsou ostrovy Planac a Čavatul a zbylé buď jihovýchodním směrem k ostrov Vrgada nebo jihozápadním směrem k ostrovu Žutu a Kornatu. Rozloha obce je cca 15 km².
Ostrov Pašman má plochu 63 km² a patří do zadarského souostroví. Vytvořen byl přepůlením dnešního ostrova Ugljan a Pašman, v úžině, která se jmenuje Ždrelac v roce 1883. Oba ostrovy jsou spojeny v této úžině mostem a pojmenované jsou po vesnicích v těch ostrovních oblastech. S pevninou je pojí trajektové linky na Zadar z vesničky Preko a na Biograd z vesničky Tkon. Ostrov Pašman má dvě obce - obci Tkon a obci Pašman. Dnes v Tkonu žije cca 850 obyvatel, většinou římskokatolické víry, kteří hovoří čakovskou ikavicou a jazyk nazývají "hrvacki".

Počasí

počasí
11 °C
Aktuálně
  • Tlak: 1013 hPa
  • Vlhkost: 100 %
  • Vítr: 0 m/s
  • UV index: 0
počasí
St
15 °C
7 °C
počasí
Čt
14 °C
9 °C
počasí
16 °C
11 °C
počasí
So
16 °C
11 °C
počasí
Ne
13 °C
8 °C

Praktické informace

Doporučujeme: nepochávat cennosti v autech, nenosit je na pláž, zamykat ubytovací jednotky a zavírat okna, dodržovat dopravní předpisy zejména ve vsi, opatrně jezdit za deště.
Praktický lékař: ordinuje přímo v letovisku Tkon a v letovisku Nevidjane. 
Lékarna: Tkon
Pohotovost: Biograd na Moru - 24 hodin, cca 3 km (trajektem)
Nemocnice: Zadar
Veterinář: Biograd na Moru

Historie a památky

Církevní památky ve Tkonu - přímo v samotném Tkonu je farní kostel sv. Tomáše, zmínky o něm pocházejí z 11. století. V kostele se dochovala obdélníková apsida v románském slohu, věž, a četné fragmenty pocházející z 12. století. Do své současné podoby tří-lodní baziliky byl přestaven v roce 1742 a v roce 1938 proběhla jeho obnova. Hlavní díl je od bočních oddělen od šesti pilíři s bohatě zdobenými hlavicemi. Na hlavním barokním oltáři je obraz Panny Marie, jehož autorství se připisuje zadarskému malíři Petrovi Jordanićovi koncem 15. století. Dnešní obrázek je součástí bývalého triptychu nebo polyptychu, který je do značné míry zničen v minulém století. Kostel má románskou věž "Alta Turri Ornatur" se dvěma zvony. Větší zvon s průměrem 74 cm s postavou sv. Kateřiny mučednice a jejími atributy a motivem kříže a dvěma srdci. Ve spodní části je nápis: každý duch chválí Pána. Menší zvon s průměrem 72 cm, má nápis ANNO 1902, který ho datuje. Zvony jsou v roce 1980 eletrifikovány.

Na kopci Kalvárie nad městem samým se nachází kostel Panny Marie Sedmismutečné z 18. století s křížovou cestou. Již kolem roku 1500 na kopci sledoval a poslouchal lidi v chorvatském jazyce z nejstarší dochované povídky, Vzkříšení Ježíšovo a dalších kazání z Tkonského sborníku.

Ve centru města se nachází  kostel sv. Antonína poustevníka ze 17. století, vybudovaný z dědictví místní občana hlaholičníka A. Palaškova v roce 1672. V kostele se nachází mramorový oltář z počátku 19. století. Dnes je zde bratrstvo sv Antonína.

Benediktinský klášter sv. Kosmy a Damiána se nachází na kopci Čokovac,  2 km severozápadně od městečka Tkon. Název "Ćokovac" pochází od slova "cok", což v místním dialektu je název ptáčka - "kos". Byl postaven biogradským biskup Theodorikem v roce 1059  na základech raně byzantské pevnosti a starokřesťanského kostela. Po napadení Biogradu v 12. století a zničení Benátčany, benediktínští mniši přicházejí na Čokovac a vybudovali zde nový klášter. V 14. století byl klášter zničen do základů, ale benediktíci ho postavili znovu a kostel přestavili do benátsko-gotického slohu. Mniši ze zničeného kláštera odcházejí s českým králem Karel IV. do Prahy při jeho návratu z Říma, kde byl korunován papežem na Císaře svaté říše římsko-německé. Tito mniši v Praze založili benediktinský hlaholický klášter  "Emauzy", základ pozdější univerzity v Praze.
Kostel zdobí malovaný tkonský gotický krucifix z počátku 15. století, dílo mistra Menegela John de Canalis, studenta Paola Venezianija. V roce 1808 Francouzi benediktinský klášter uzavřeli a poslední benedikt Pletikosić zůstal jako pastor v kostele sv. Tome v Tkonu.
V roce 1964 z Prahy přišel do Tkonu mnich Martin Kirigin a spolu se svým bratrem Benediktem obnovil klášter sv. Kosmy a Damiána. Čokovac poslední aktivní mužský benediktinský klášter v Chorvatsku a světově proslulé hlaholské centrum. Tkonský sborník je chorvatsko-hlaholský rukopis z počátku 16. století, nalezený v Tkonu. Nyní je uložen v akademické knihovně v Záhřebu, má 170 papírových listů a napsanám je drobnou hezkou kursivou - hlaholicí. Napsali ho dva písaři na Ćokovaci a najdeme v něm prezentace, písně, apokrify, kázání a různé záznamy. Některé části mají velmi vysokou uměleckou hodnotu.

Koupání a pláže Tkon - ostrov Pašman

Na severní straně ostrova Pašman se nacházejí většinou písečné pláže. Od místa Ugrinič po celé délce do Tkon je sedm písčitých zátok na délce 3 km. Veřejné pláže jsou Vruljica, Južnja a pláž Ugrinič.

Na jih u kempu FKK Sovinje se nachází na konci silnice již mimo obec Tkon písečná pláž, která je přirozeným jevem a lze nalézt pouze na několika lokalitách Jadranu (nejznámější je ostrov Susak). Konstantní sedimentace písku vytvořila takto krásnou pláž.

Pláže v Tkonu jsou oblíbeným výletním cílem návštěvníků z letoviska Biograd, kteří denně přijíždějí trajktem na koupání a potápění.

Sportovní nabídka

V Tkonu lze podnikat řadu aktivit:

  • pronájem lodí a plachetnic
  • pronájem kol a horských kol
  • pronájem skúterů vodních i silničních
  • windsurfing


Škraping (trek) je mezinárodní závod po kamenitých trhlinách a lesních cestách. Název pochází z dalmátské řeči "škrapa" = ostré kameny. Škraping se poprvé konal v roce 2006 na ostrově Pašman a tvůrce je pan Josip Tomić, atletický profesionální manažer klubu AK Soline od Biogradu. Škraping závod je také součástí trekkingové chorvatské ligy. Po úspěšném závodu v roce 2006, hostil ostrov Pašman závody i v roce  2007 (Škraping 007) a 2008 (Škraping evoluce). V roce 2009 byl hostitelem závodu Škrapin ostrov Ugljan a po dalším roce dobrodružství "Škraping Nová dimenze" se pořadatelé přesunuli zpět na ostrov Pašman.

Škraping PAŠMAN REVIVAL - závod se koná vždy v březnu v organizaci JKU PRVENJ.
Cílem závodu je zvýšit sebevědomí a vzbudit zájem ostrovanů pro sport a seznámit veřejnost s možnostmi, které ostrov Pašman a jeho lidské a přírodní zdroje nabízejí pro pořádání různých sportovních a kulturních aktivit. Cílem je také přispět k obohacení turistické nabídky zejména v zimě. Při závodě účastníci procházejí okolo atraktivních míst v okolí obce Tkon a po ostrově Pašman a tak sportovní obsah závodu dostává turistickou příměs z hlediska poznávání krás ostrova. 
Závod Škraping je přizpůsobený a určený požadavkům amatérů, amatérů-sportovců, vrchol. sportovců, turistů a milovků hor. Závody jsou rozděleny do dvou tříd: 1. Ultra kategorie: 42 km dlouhá stezka a 2. Horská kategorie / Light: kratší trasa 21 km, a konečné pořadí je zvlášť pro muže a ženy. Více informací a zdroj najdete na: http://www.skraping.hr/

Škarpina je označení pro skupinu různých sportovních úkolů a hlavním znakem tohoto závodu je dobrodružství v přírodě. Škarpina je pouze menším dílem závod po škrpách a vše ostatní je zábava v přírodě. Závod se pořádá na sousedním ostrově Ugljan.

Škraping je klasický trekkingový závod, ve kterém je hlavním cílem být nejrychlejší. Škarpina je dobrodružství, kde se neoceňuje rychlost, ale umění dobrého plánování. Soutěžící dobývá kontrolní body a nastavené výzvy na trase, soutěžící nemusí získat všechny body nebo úkoly a může vyhrát. Soutěžící si sám vybírá body a úkoly, o kterých si myslí, že mu budou stačit na vítězství.

Takto připraveným konceptem se závody stávají dostupné komukoli bez ohledu na věk a kondici. Úkoly mají své speciální kouzlo a skládají se z cyklistiky po horských stezkách, volného horolezectví, kajaků, škrapingu a nalezení tajného bodu.

Škarpina je pokračováním víceleté výborné organizace Škrapingu. Když se z malého závodu Škraping stala známá a masivní sportovní událost a nastaly problémy okoly práv na jméno závodů Škraping. Byl tedy založen nový závod - Škrapina -  s jiným přístupem ke sportovně-turistckému projektu a vymyšleno dobrodružství a skvělá zábava v přírodě za veliké množství lidí. Škarpina má i nadále za úkol udělat propagaci ostrova.
Více informací můžete najít na stránkách, které posloužili jako zdroj informací: http://www.skarpina.info

Dopravní informace Tkon - ostrov Pašman

Trajekt Jadrolinija - pobočka Biograd, tel.: +385 23 384 589,
Trajekt Jadrolinija - pobočka Zadar, tel.: +385 23 250 555, web: www.jadrolinija.hr (trajekt jezdí ze Zadaru do Preka na ostrov Ugljan, který je spojen mostem s ostrovem Pašman - mýtné se neplatí)
Letiště Zadar - Zemunik - tel.: +385 23 313 31 web: www.zadar-airport.hr
Croatia Airlines - pobočka Zadar, tel.: +385 23 250 101, web: www.croatiaairlines.com
Autobusové nádraží Biograd na moru - tel.: +385 23 383 022
Autobusové nádraží Záhřeb - tel.: +385 60 313 333 web: www.akz.hr
Autobusové nádraží Zadar - tel.: +385 23 211 035
Vlakové nádraží Zadar - tel.: +385 23 212-555, web: www.hznet.hr
Chorvatský automobilový klub HAK-a - tel.: +385 1 4640 800, web: www.hak.hr

Kulturní akce a večerní život

Škraping PAŠMAN REVIVAL - závod se koná vždy v březnu.

Latinsko idro - akce "latinské plachty," závody v plachtění a veslařské závody, regata Pašmanským kanálem za použití starých plachetnic a loděk s latinskými plachtami.

Ribarska noć (rybářská noc) - první rybářská noc se konala v roce 1986 a od té doby se v ní úspěšně pokračuje do dnes. Každá rok se tradičně pořádá ve dnech před svátkem Velika Gospa 15.8. Oslava se připravuje na nábřeží, přes celé molo jsou postavené stánky, kde domácí obyvatelé nabízejí tradiční pokrmy, ryby, mušle, domácí speciality, koláče, víno a to vše za doprovodu hudby a tance a různých společenských her a turnajů.

Chorvatské turistické sdružení

Copyright © 2005-2024 chorvatsko-levne s. r. o.
Robinzonády v Chorvatsku